zpět na úvod mamimi
 

LÁTKOVÉ PLENKYPROČ POUŽÍVAT LÁTKOVÉ PLENKY

Já mám důvody tři:

   zdraví mého dítěte
   příroda
   moje peněženka

Zdraví mého dítěte

Papírové plenky se používají děsně krátkou dobu. Za tu dobu se ještě nedalo zjistit, jestli to má vliv na zdraví. Hlavně na vývoj pohlavních orgánů. V papírovkách je prý teplota až o dva stupně vyšší, než v látkovkách, což může mít negativní vliv u chlapečků na varlata a na vývoj spermií a u holčiček může zadělat na mykózy. Já chci mít nejen děti, ale i vnoučátka, takže jdu radši do látkovek. Navíc hodně dětí se v papírovkách opruzuje a v látkovkách ne. Tím nechci říct, že v látkovkách opruzeniny nejsou (my je naštěstí nikdy neměli), prý 5% dětí látkovky nesnáší.

Příroda

Za dva roky používání papírovek jedno dítě vyprodukuje tunu odpadu. Taky jsem při prvním děcku po příchodu z porodnice chvíli používala papírovky a každý druhý den jsem do popelnice odnášela pěkně těžký pytel s plenkama, docela mě to deptalo. Navíc spotřeba materiálů a energie na výrobu papírovek také není malá. Píšu tu papírovky, ale jsou to spíš umělotiny. Na praní látkových plenek se samozřejmě spotřebuje spousta energie, vody a pracích prostředků, ale rozhodně je to pro přírodu menší zátěž. Stačí prát na 40 a samozřejmě s ekologickými pracími prostředky. Žehlit se nemusí.

Moje peněženka

Pokud je maminka šetřivá a nakoupí jen nutnou výbavu a nedokupuje každou novinku na trhu (což je samozřejmě můj případ), může ušetřit kolem deseti tisíc i víc při jednom dítěti. Výbavička se dá koupit i za 6000, já už mám v plenách přes 15 000. Při používání klasických českých plen – a není to žádná hrůza a extra práce, stačí mít dobré svrchní kalhotky – se ušetří fakt hodně peněz. I já se svou maxiútratou ušetřím, protože mám tři děti, navíc když kupuju papírovky, tak platím asi deset korun za plenu, protože kupuju ekopleny, z igelitovek se mi zvedá žaludek.


KONTAKT     OBCHODNÍ PODMÍNKY                                          ZAJÍMAVÉ ODKAZY    


 
 

WebDesign | CIRRUS.CZ